تاپ تن شو

گل و گیاه آپارتمانی لوکس – 10 گل آپارتمانی لوکس و مجلل برای دکوراسیون خانه

دسته بندی :دکوراسیون و مبلمان ۶ بهمن ۱۳۹۹ نگارا 404
گل و گیاه آپارتمانی

گل و گیاه آپارتمانی لوکس برای زیباتر کردن دکوراسیون داخلی منزل و محل زندگیتان بسیار اهمیت دارد. با گل و گیاه هایی که خانه ی شما را مجلل تر و خاص تر خواهند کرد، در این مطلب آشنا شوید.همه ما از معجزه ی گل ها خبر داریم.


گل ها میتوانند یک روز خسته کننده را به روزی شاد، یک کویر را به باغچه ی سرسبز و یک خانه ی بی روح را طراوت بخشند.
گل ها همیشه در زندگی افراد تاثیر بسزایی داشته اند به خصوص زمانی که گلی را به کسی که دوستش داریم هدیه میدهیم. اما هیچگاه نمیتوان طراوت و حس سرزندگی ای که گل ها به خانه ی ما می بخشند را نادیده گرفت، همانطور که میدانید نگهداری گلها برای شیک تر کردن منزلمان نیازمند یک سری اصول و شناخت است. بنابراین مثل همیشه تاپ تن شو در کنار شماست تا در انتخاب بهترین ها به شما کمک کند، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


 گل و گیاهان آپارتمانی لوکس

1- پرنده ی بهشتی (استرلیتزیا)

 گل پرنده بهشتی را میتوان به عنوان یک گل و گیاه آپارتمانی مقاوم و زیبا دانست. این گل یک گل آفریقایی است که شبیه یک پرنده ی به پرواز درآمده فوق‌العاده است.

پرنده بهشتی با شرایط معتدل رشد می کند و برای شرایط گلخانه ای بسیار مناسب است. یک بوته ی این گل حدود ده شاخه گل را میرویاند. گل های این گیاه نارنجی است و رگه های آبی و بنفش را نیز داراست. گل های پرنده ی بهشتی از زمستان شروع به رشد کردن میکنند و تا اواخر بهار ادامه دارد. زمانی که این گیاه را در حیاط خانه می کارید، بهتر است در فصل های سرد بر روی آن یک کیسه نایلونی بکشید.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی پرنده ی بهشتی:

نور دهی:

گل بهشتی به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد و نور کم باعث ممانعت گل دهی می شود، البته نور زمستان نیز برای این گیاه خوب و میتوان از نور های مصنوعی نیز استفاده کرد.

خاک:

خاک قلیایی مناسب ترین خاک برای پرنده ی بهشتی است. بهترین خاک برای این گل مخلوطی از خاک باغچه، شن درشت یا پرلیت و کود دامی پوسیده است تا نیاز های گیاه را رفع کند.

آبیاری:

این گل به آبیاری نسبتا زیاد نیاز دارد، به طوری که خاک آن نباید خشک شود و همیشه باید مقدار مرطوب باشید، اما به یاد داشته باشید در مرداد ماه آبیاری این گل را بسیار کمتر کنید.


2- گل و گیاه آپارتمانی فیکوس لیراتا

گل و گیاه آپارتمانی بسیار لوکس فیکوس لیراتا بهترین گزینه برای شیک و مجلل کردن خانه است.

این گیاه دارای برگ های 30 تا 50 سانتی سبز براق است که داخل برگ ها رگه های سبز کمرنگ دیده میشود. چینش این برگها بر روی ساقه بسیار زیبا و دیدنی است. گل فیکوس برای مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر بسیار مناسب است. البته این گیاه حالت دارویی و پزشکی را در خانه ی شما دارد، به این صورت که علاوه بر تصفیه کردن و کاهش گرد و غبار هوا، رطوبت محیط را هم کنترل می‌کند و بیماری هایی همچون سرماخوردگی، گلودرد و عطسه ی شدید را کنترل میکند.

 شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی فیکوس لیراتا:

نوردهی:

نیاز به نور خوب و غیر مستقیم دارد و به هیچ عنوان نباید جلوی نور مستقیم قرار بگیرد، زیرا برگ ها دچار سوختگی میشوند.

خاک:

به خاکی با مواد آلی فراوان نیاز دارد. ترکیب پیت ماس + پرلیت + کوکوپیت + تکه های شن درشت نیز می تواند ترکیب فوق العاد‌ه‌ای برای این گیاه زیبا باشد.

آبیاری:

خاک این گل همیشه باید مرطوب باشد، زیرا برگ های این گیاه زیاد بوده، به همین سبب میزان تبخیر آب در آن زیاد است.


3- نخل شامادورا

گل و گیاه آپارتمانی شامادورا بسیار گیاهی زیبا جهت نگهداری در خانه است. فهمیدن اینکه چرا این گیاه انقدر پر طرفدار است بسیار ساده است گیاهی همیشه سبز شاداب زیبا و در عین حال کم زحمت است. مقام کم زحمت ترین گیاه گرمسیری به گل شامادورا خواهد رسید. این گیاه بسیار خاص و شیک است و به زیبایی هرچه تمام تر در خانه ی شما دیده میشود. توجه داشته باشید این گیاه در خانه حداقل یک متر رشد خواهد کرد. اما رشد آن بسیار کم است، پس نگران تعویض گلدان نباشید. گل شامادورا به هیچ عنوان به سرما علاقه ای ندارد.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی نخل شامادورا:

نوردهی:

شامادورا در نور بسیار کم و نور مصنوعی نیز همچنان زیبا باقی خواهد ماند. اما در هر صورت مکان پر نور و غیر مستقیم مناسب این گیاه است.

خاک:

نخل شامادورا به یک خاک غنی با زهکشی فراوان نیاز دارد. برای ایجاد بهترین شرایط و عملکرد، گیاه را در یک خاک غنی و در گلدانی متوسط بکارید. 

آبیاری:

در فصل گرم هفته ای 1 بار و در فصل های سرد دوهفته یکبار به آن آب بدهید.


4- گل و گیاه آپارتمانی انواع بونسای 

بونسای در واقع مدل کوچک و مینیاتوری درخت های کشور چین و ژاپن است و به معنی درخت کوچک کاشته شده در سینی است. این گیاه مانند یک درختچه ی کوچک در گلدان رشد میکند که بسیار زیبا و لوکس است. اگر دنبال  گل و گیاه آپارتمانی زیبا و دوست داشتنی هستید. انواع بونسای بهترین گزینه برای شما میتواند باشد.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی بونسای :

نوردهی:

بهترین مکان برای این گیاه جلوی پنجره و تابش غیر مستقیم نور است و اگر نور کافی به آن نرسد به سرعت شروع به ریزش برگ ها خواهد کرد، پس اگر نور کافی ندارید از نور مصنوعی استفاده کنید.

خاک:

یک خاک خوب برای بونسای می تواند شامل ترکیبات کوکوپیت + خاک باغچه + خاک برگ + ورمی کمپوست + ماسه باشد.

آبیاری:

خاک این گیاه همواره باید کمی مرطوب باشد، پس در فصل رشد هفته ای 2 بار و در فصل خواب، یعنی زمستان هفته ای 1 بار آن را آبیاری کنید.


5- بامبو

گل و گیاه آپارتمانی بامبو براستی که خاص و باکلاس است. این گل برای خانه های آپارتمانی بسیار مناسب است، زیرا به رسیدگی زیادی نیاز ندارند. گیاه بامبو نماد خوش شانسی و پول و ثروت است و در خانه ی شما بسیار زیبا نمایان خواهد شد. اکثر مردم بامبو را در آب نگهداری می کنند، زیرا اینگونه کنترل رشد آن آسانتر است.

  • پس اگر بامبو را در آب نگهداری می‌کنید، عوض کردن آب در هر هفته به بهداشت بیشتر گیاه کمک می‌کند.
  • اما اگر در خاک نگهداری می کنید، آن را به نحوی آبیاری کنید که خاک همیشه مرطوب باشد نه خیس.

 شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی بامبو :

نور دهی:

شرایط ایده آل برای گیاه بامبو، نور زیاد ولی غیر مستقیم و فیلتر شده است.

این چند نکته را در نگهداری گل و گیاه بامبو به یاد داشته باشید:

  1. بامبو را در نور مستقیم نگهداری نکنید.
  2. از قرار دادن بامبو در معرض باد و سرما یا نزدیکی منبع گرما خودداری کنید.
  3. اجازه ندهید که آب درون گلدان تمام شود. پس ریشه ها را همیشه با آب بپوشانید.
  4. از ریختن آب بیش از حد در گلدان خودداری کنید.
  5. به ظاهر گیاه در زمان آبیاری دقت کنید. در حالت پژمردگی گیاه را آبیاری نکنید و به دنبال علت باشید.
  6. اگر نمی‌خواهید با فاصله‌های کم آب گلدان را تعویض کنید، به ریشه ها دقت کنید.
  7. ریشه های یک بامبو سالم باید به رنگ قرمز باشد.

6- گل و گیاه آپارتمانی پاچیرا

گیاه پاچیرا یک گیاه بسیار زیبا با ساقه های خاص است. از زیبایی های این گل و گیاه آپارتمانی می توان به برگ های همیشه سبز آن اشاره کرد.نگهداری از این گیاه بسیار آسان است. گیاه پاچیرا متعلق به شرق آسیاست و این گیاه را به منظور جذب پول و ثروت می شناسند. رشد سریع نگهداری آسان و زیبایی این گل و گیاه آپارتمانی آن را به یک گیاه پرطرفدار تبدیل کرده است.

 شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی پاچیرا:

نوردهی:

این گیاه را در جای نورانی قرار دهید، اما در سایه نیز خوب رشد میکند. فقط از تابش مستقیم خورشید دور نگهداری شود.

خاک:

پاچیرا به عنوان یک گیاه زینتی برای ادامه زندگی به خاکی متخلخل، نفوذ پذیر و غنی نیاز دارد. به این جهت می‌توانید از خاک کاکتوس، خاک گل و یا خاک گلدان استفاده کنید. برای افزایش تخلخل نیز می‌توانید مقداری شن، ماسه، دانه رس و یا پرلیت به خاک اضافه کنید. 

آبیاری:

خاک این گیاه باید مرطوب رو به خشک باشد، زیرا پاچیرا اصلا نمی تواند رطوبت را تحمل کند از بهار تا پاییز حداقل 1 بار به آن آب دهید اما در زمستان آن را به حداقل برسانید.

توجه: پاچیرا میانه خوبی با پاشیدن آب روی ساقه ندارد. پس این کار را انجام ندهید.


7- زاموفیلیا

زاموفیلیا به برگ های سبز و ساقه های کلفت مشهور است و ظاهری متفاوت به دکوراسیون خانه ی شما میدهد نگهداری این گل و گیاه آپارتمانی بسیار آسان و ساده است برای اکثر مکان ها مناسب است. زاموفیلیا یک گیاه سریع‌السیر در رشد است، برگ های چرم مانند سبز براق را داراست و قد آن به یک متر خواهد رسید.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی زاموفیلیا :

نوردهی:

نوردهی این گیاه نور متوسط و غیر مستقیم است و در زیر نور مصنوعی نیز رشد خواهد کرد، اما در معرض نور مستقیم خورشید برگ های آن میسوزند.

خاک:

استفاده از خاک سبک با زهکشی بالا مانند خاک کاکتوس برای زاموفیلیا بسیار مناسب است.

آبیاری:

نیاز به آبیاری کمی دارد و هر موقع که خاک خشک شد میتوانید دوباره آن را آبیاری کنید.


8 یوکا

گیاه یوکا دارای برگ های کشیده و نوک تیز خنجری میباشد که یکی از انواع گل و گیاه آپارتمانی به شمار می رود. این گیاه بسیار شیک و لاکچری در میان دکوراسیون شما دیده میشود. به دلیل نگهداری آسان و راحت و قابل رشد در همه ی شرایط یک گیاه خانگی محسوب میشود.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی یوکا :

نوردهی:

به نور زیادی برای رشد نیاز دارد و در سایه سریع خشک میشود. 

خاک:

خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است. 

آبیاری:

در تابستان اجازه دهید همیشه خاکش مرطوب باقی بماند و هر دو سه روز 1 بار آن را آبیاری کنید، اما در زمستان اجازه دهید بین دو آبیاری خشک خشک شود.


9- ٱرکیده ، گل و گیاه آپارتمانی محبوب

براستی که گل و گیاه آپارتمانی ٱرکیده به دلیل زیبایی گل هایش محبوبیت زیادی را دارد. این گل زیبا در لیست گیاهان کم نور و کم آب قرار دارد. گل های ٱرکیده در فصل دی ماه شروع به روییدن می کنند و بین 2 تا 6 ماه باقی خواهند ماند، اما بعد از آن گل ها خشکیده می شوند و در فصل رشد دوباره گل ها رشد خواهند کرد. همچنین این گلها برای هدیه دادن برای انواع مناسبات بسیار خاص و زیبا هستند.

شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی ارکیده:

نوردهی:

اکثر ٱرکیده ها در نور بسیار کم و یا حتی در سایه رشد میکنند. 

خاک:

بهتر است بعد از اتمام گلدهی، خاک گلدان تعویض شود. بهترین ترکیب، استفاده از مواد سبک و جذب کننده رطوبت مانند پرلیت، پوکه معدنی درشت خرد نشده و کوکوپیت همراه با بقایای پوسیده گیاهان یا پیت ماس بعلاوه مقداری زغال چوب و مقدار کمی شن میباشد. 

آبیاری:

آبیاری ارکیده نیز مانند تمامی گیاهان به محض خشک شدن خاک باید صورت گیرد. اما به طور کلی هفته ای یکبار آبیاری برای آن کافیست.


10- سانسوریا، گل های آپارتمانی مقاوم

سانسوریا یک گیاه بومی آفریقایی بوده که بسیار سخت و مقاوم است، به همین سبب این گل و گیاه آپارتمانی را نامیرا نیز مینامند.

گیاه سانسوریا بیشتر از 70 نوع وجود دارند و در دکوراسیون داخلی خانه بسیار از آن استفاده می شود و در گلدانهای متوسط بسیار زیبا دیده میشوند.

سانسوریا، از گیاهان موثر در تصفیه هوا است.

این گیاه، سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از محیط جذب می کند، پس باعث بهبود کیفیت هوای اطراف شما خواهد شد.

این ویژگی، سبب می‌شود که سانسوریا، یک گیاه مناسب برای اتاق خواب نیز باشد؛ چون با افزایش اکسیژن فضا، به خواب بهتر شما کمک می‌کند.

 شرایط رشد گل و گیاه آپارتمانی سانسوریا:

آبیاری:

ابتدا از خشک بودن خاک اطمینان حاصل فرمایید و سپس این گیاه را آبیاری کنید زیرا بسیار کم آب است. 

خاک:

خاک مناسب سانسوریا، خاک سنگین است؛ یعنی مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی.

سانسوریا در خاک سنگین رشد بهتری را خواهد داشت.

نوردهی:

نور متوسط برای این گیاه فوق‌العاده است یعنی حدود 2 متر باید از پنجره فاصله بگیرد.

نگارا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال (بزودی)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: