تاپ تن شو

انواع لوستر – متنوع ترین لوستر های زیبا و خاص متناسب با دکوراسیون منزل

دسته بندی :دکوراسیون و مبلمان ۸ بهمن ۱۳۹۹ نگارا 369
انواع لوستر

انواع لوستر هایی که از آن طرح های زیادی در بازار وجود دارند و شناخت آنها باعث می شود تا دکوراسیون منزل خود را به مجلل ترین و خاص ترین دکوراسیون ها با شناخت انواع لوستر ها در این مطلب تبدیل کنیم.


همه ی ما امروزه شاهد دیدن انواع لوستر در اکثر منازل اداره و مغازه ها هستیم.

لوستر جهت باشکوه کردن یک مکان استفاده میشود یعنی علاوه بر روشنایی زیاد با خود، شکوه و جلال را نیز به همراه دارد.

اکثر افراد امروزه بسته به سبک و طرح خانه لوستر هایی را خریداری میکنند، اما باید به این نکته توجه داشت که گاهی اوقات افراد لوستری را می پسندند که به سبک و طرح فروشگاه همخوانی دارد اما زمانی که آن را به سقف خانه آویزان میکنند میبینند هیچ همخوانی و همرنگی با دکوراسیون خانه ندارد. برای اینکه شما دچار این اشتباهات نشوید، و انواع لوستر در مدل ها و طرح های مختلف را بشناسید و بسته به آن برای منزلتان یک لوستر مناسب انتخاب کنید، با این مطلب از تاپ تن شو همراه باشید.

 جنس انواع لوستر ها


جنس لوستر ها عموما به صورت زیر دسته بندی می شوند:

لوستر برنز: لوستر برنزی بیشتر برای سبک های کلاسیک به کار میرود.

لوستر کریستالی: لوستر کریستالی برای سبک های ریسه ای به کار میروند.

لوستر چوبی: لوستر چوبی برای سبک های مدرن و فانتزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

لوستر فلزی: لوستر فلزی برای سبک های قفسی و مدرن و کلاسیک به کار برده میشوند.

توجه داشته باشید مثال های ما برای جنس انواع لوستر صرفا مثال های عمومی است، و به این منظور نیست که به طور مثال لوستر کریستالی فقط برای سبک ریسه ای به کار میرود.

همانطور که میدانید طرح  و مد، روز به روز مسیر پیچیده تری را طی میکند و ممکن است هر نوع جنسی در هر سبک لوستری عرضه شود.


قبل از خرید لوستر به چند نکته توجه کنید:


مشخص کردن مکان لوستر:

توجه داشته باشید که لوستر را برای آشپزخانه یا نشیمن و یا اتاق خواب میخواهید؟ زیرا هر کدام از بخش های خانه با توجه به سبک دکوراسیون نیازمند یک نوع خاص از لوستر هاست. به این ترتیب یک لوستر سبک کلاسیک برای آشپزخانه مناسب نیست و یا برای اتاق خواب لوستر های شلوغ و پر نور مناسب نیست.

اندازه ی لوستر:

لوستری را خریداری کنید که نسبت به مکان مشخص شده برای نصب لوستر متناسب باشد. ابعاد مکان مشخص شده را اندازه گیری کنید و بسته به آن لوستر را خریداری نمایید.

سبک لوستر:

این نکته بسیار مهم است، سبکی از لوستر را انتخاب کنید که با سبک دیزاین و دکوراسیون داخلی منزل شما همخوانی داشته باشد. لوستر های کوچک و فلزی و چوبی در سبک های مدرن مناسب خانه هایی با دکوراسیون مینیمال و فانتزی هستند و در عوض لوستر های کریستالی و کلاسیک مناسب خانه هایی با دکوراسیون سنتی و یا کلاسیک هستند.

ارتفاع سقف برای نصب لوستر:

توجه به ارتفاع و بلندای سقف هنگام انتخاب لوستر خیلی مهم است. اگر سقف پذیرایی ‌تان بلند است، لوسترهای آویز دار و چند طبقه انتخاب خوبی است و اگر سقف کم ‌ارتفاعی دارید، پیشنهاد ما به شما خرید لوستر سقفی است که هم کوتاهی سقف شما کمتر نشان داده شود و هم اینکه مزاحمت برای اهالی خانه ایجاد نکرده و تبدیل به یک مانع نشود و در ضمن زیبایی آن تحت‌ تاثیر فضای کم ‌ارتفاع قرار نگیرد.

خب بعد از شناخت و رعایت کردن یک سری از اصول های بالا به سراغ مطلب اصلی یعنی انواع لوستر ها میرویم :

1- لوستر فانتزی و مدرن

لوستر فانتزی از زیباترین انواع لوستر هاست که در آن ترکیبی از خلاقیت هنر و اشکال هندسی نهفته است. قابل ذکر است که امروزه لوستر فانتزی بیشتر از هر نوع لوستری محبوبیت دارد.

لوستر فانتزی برای خانه های سبک مینیمال و مدرن با رنگ های خنثی بسیار مناسب است.

در لوستر های فانتزی خبری از نقش و نگار و کریستال نیست و بیشتر از تنوع رنگ ها و خلاقیت در ساختن آنها استفاده شده است. البته این مدل برعکس سایر مدل ها برای اتاق خواب، پذیرایی، نشیمن اداره و حتی آشپزخانه مناسب است و خوشبختانه انواع مدل آن در طرح ها و رنگ های متفاوت عرضه می‌شود.


2- لوستر کلاسیک

در بین انواع لوستر میتوان لوستر کلاسیک را نیز نام برد این مدل لوستر ها طرفداران خاص خود را دارد و قرن هاست که مورد پسند قشر پولدار جامعه هستند.

لوستر های کلاسیک بیشتر مناسب دکوراسیون کلاسیک و سلطنتی هستند.

 لوسترهای کلاسیک دارای بدنه و فریم کریستال، شیشه، چینی، استیل هستند. لوسترهای کلاسیک به صورت شاخه ای یا صفحه ای تولید میشوند. انواع شاخه های این لوستر میتواند کلاهک دار یا بدون کلاهک باشد.

جنس این کلاهک ها میتوان پارچه ای یا شیشه ای باشد.

از خاصیت های لوستر کلاسیک نور و روشنایی زیاد آن است و به همین دلیل وجود یک لوستر کلاسیک بر روی یک میز غذاخوری سلطنتی بزرگ فوق العاده است. البته ناگفته نماند که قیمت لوستر های کلاسیک عموما از سایر مدل ها بیشتر است.


3- لوستر ریسه ای

لوستر ریسه ای یکی از شیک ترین انواع لوستر هاست.  ریسه ای سبک مجلل و لوکسی از لوستر که برای خانه‌ها و ساختمان‌های سقف بلند استفاده می‌شود. این گروه از لوسترها زیر مجموعه‌ی لوسترهای کریستالی و مدرن محسوب می‌شوند. آویزهایی به شکل ریسه از جنس کریستال و شیشه‌های مخصوص به آن‌ها آویزان شده است. در مرکز لوستر ریسه ‌ای چند لامپ قرار می‌گیرد و به شیوه‌های متفاوتی کریستال و شیشه‌ها به شکل ریسه از آن آویزان می‌شوند.

بعضی از این سبک لوسترها به شکل یک حلقه‌ی دایره‌ای فلزی هستند که درون آن لامپ کارگذاشته شده است و ریسه‌ها دور تا دور حلقه‌ی فلزی را پوشانده‌اند. برخی از این ریسه ها یک لوستر مربعی، مکعبی، میله ای و یا دم ماهی را تشکیل داده اند. لوستر های ریسه ای در انواع طرح و مد عرضه میشوند که همه از جنس کریستال و شیشه هستند.

لوستر های ریسه ای برای نشیمن سالن غذاخوری و خانه های دوبلکس بسیار مجلل و خاص هستند.

البته توجه داشته باشید که لوستر های ریسه ای با وجود کریستال و شیشه های زیاد نور زیادی را از خود منتشر نمیکنند.


4- لوستر سقفی

منظور از لوستر سقفی لوستر است که به سقف چسبیده و آویزان نمی شود. این گروه لوستر جزء انواع لوستر های خاص هستند. لوستر سقفی برای سقف های کوتاه مناسبتر است. این گروه لوستر ها براستی که نورپردازی قوی و زیبایی دارند و از محدود مدل هاییست که هم برای دکوراسیون مدرن و هم دکوراسیون کلاسیک مناسب است.

اما قابل ذکر است که بگویم لوستر سقفی به هیچ عنوان از یک طرح خاص استقبال نمی کند، بلکه در مدل لوستر سقفی می توان هم سبک فانتزی و هم سبک کلاسیک را دید و هر مدل زیبایی خاص خود را دارد. البته بیشتر مدل های لوستر سقفی کریستالی هستند.


5- لوستر شاخه ای

می‌توان گفت که لوسترهای شاخه‌ای، بیشتر برای افراد سخت پسند و مشکل‌پسند طراحی و اجرا شده است، چرا که زیبایی خاص شاخه ای در بین انواع لوستر ها نظر اکثر افراد را به خود جلب می‌کند. لوسترهای شاخه‌ای بر اساس تعداد شاخه‌هایشان سایزبندی می‌شوند.

جنس این لوسترها معمولاً از کریستال، شیشه، برنز و برنج است. لوسترهای شاخه ای دارای نور زیادی هستند و طبقه دارند، یعنی گاهی اوقات شاخه های این گروه به دو یا سه طبقه تقسیم خواهند شد که این مدل را دوست داشتنی کرده است. لوستر شاخه ای برای هر دو طرح کلاسیک و مدرن مناسب است.


6- لوستر دیوار کوب

لوستر دیوارکوب امروزه در بین مردم بسیار طرفدار پیدا کرده است. دیوار کوب ها نیز جزئی از انواع لوستر به شمار می آیند. این سبک از لوستر ها علاوه بر روشنایی زیبایی خاصی را به منزل شما خواهد بخشید. قابل ذکر است که بگویم لوستر دیوار کوب به سبکی گفته میشوند که به دیوار آویزان می شوند.

البته دیوار کوب ها در هر دو سبک مدرن و کلاسیک عرضه میشوند و برای هر نوع سبک خانه ای مناسب است. ناگفته نماند دیوارکوب ها برای تمامی مکان های خانه مناسب است.


7- لوستر چراغ آویز

لوستر چراغ آویز یکی از انواع لوستر هاست که محبوبیت زیادی در میان طرفداران مدرن پسند ها دارد. چراغ آویز ها به این شکل هستند که شامل چند شاخه از جنس استیل و چوب هستند که هر کدام از میله ها به یک چراغ وصل می شوند. البته انواع زیادی از آنها وجود دارند.

چراغ های آویز علاوه بر نورپردازی منازل و محیط کار شما، کاربردهای دیگری هم دارند! یک چراغ آویز ایده آل، حس فضای شما را خوشایند می کند، به محیط شما روح و جلوه می بخشد و در واقع می تواند سبک چیدمان و دکوراسیون اتاق شما را به کلی دگرگون کند.


8- لوستر رینگی 

لوستر رینگی که چند سالی است وارد لیست انواع لوستر ها شده است. در سال 2021 به یک ترند همگانی در خانه ها و اداره ها تبدیل شده است. لوستر های رینگی زیر مجموعه ی سبک های مدرن هستند.

این مدل نور زیادی را منتشر میکنند و زیبایی بسیار خاصی دارند و ظاهر خانه ی شما را شیک و لاکچری خواهد کرد به خصوص برای خانه های سبک مدرن این لوستر ها بیشتر به صورت دایره ای و هلالی چند طبقه وجود دارند. 


9- لوستر آباژوری

 امروزه لوستر هایی در طرح آباژور عرضه میگردد که به صورت سقفی آویزان می شوند و آباژور را نیز در دسته ی انواع لوستر ها قرار داده اند. آباژور را برخی به نام نورتاب میشناسند که دارای نوعی پوشش برای چراغ خواب می‌باشد که باعث می‌شود نور را به سمت پایین هدایت کند.

آباژورها معمولا دارای یک پایه و کلاهک یا شید آباژور می‌باشد. لامپی به پایه وصل شده و به وسیله‌ی کلاهکی که در سر نورتاب نصب شده اطراف لامپ را پوشش می‌دهد، به طوری که لامپ دیده نمی‌شود و نور به طور غیر مستقیم هدایت می‌شود. نورتاب یکی از شیک ترین و بهترین وسایل جهت دکوراسیون سالن یا اتاق خواب است.


10- لوستر قفسی

یک مدل کاملا متفاوت که احتمالا در کمتر جایی مشاهده خواهید کرد و جزء انواع لوستر هاییست که به ندرت آن ها را دیده اید. همچنین این لوستر، انواع مختلف آباژور نیز دارد که می‌توانید با آن ست کنید. این لوستر منحصر به فرد را می‌توان در موارد مختلف مخصوصا اتاق خواب و آشپزخانه مورد استفاده قرار دهید.

نگارا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال (بزودی)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: