تاپ تن شو

دکوراسیون داخلی منزل – مهم ترین نکات کاربردی در دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

دسته بندی :دکوراسیون و مبلمان ۵ بهمن ۱۳۹۹ نگارا 631
دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل و دیزاین اصولی آن و آشنایی با مهمترین نکات در دکوراسیون خانه، برای داشتن یک خانه ی زیبا با چیدمان خاص و کاملا ایرانی را در این مطلب جذاب یاد بگیرید.


خانه ی شما مهم ترین بخش زندگی شماست. شما بعد از یک روز کاری سخت، یک ترافیک شلوغ، یک جلسه ی کسل کننده، تنها به جایی نیاز دارید که بتوانید در آن خستگی خود را به در کنید و آرامش لازم را کسب کنید. آن مکان جایی جز خانه ی شما نیست، به همین جهت افراد دائم در حال زیباتر کردن و آرامش بخش کردن منزل یا خانه یشان هستند. اما یک دکوراسیون داخلی منزل خاص و شیک نیازمند رعایت کردن اصول هاییست که شناخت آنها به ما در دیزاین و چیدمان خانه کمک می کند. تاپ تن شو مثل همیشه اینجاست که به شما در یک دیزاین اصولی کمک کند. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


قبل از آشنایی با اصول چیدمان و دیزاین داخلی، چند بخش مهم در طراحی منزلتان را برای خود مشخص کنید:


رنگ: رنگی که برای دکوراسیون خانه یتان در نظر گرفته اید چیست، یک تصور ذهنی را از آن داشته باشید تا در هنگام خرید اثاثیه ی منزل بدانید به دنبال چه چیزی هستید. 


بافت و طراحی: بافت و طراحی منزلتان را مشخص کنید، آیا برای دکوراسیون داخلی خانه ی تان یک بافت و طراحی کلاسیک می خواهید؟ آیا دنبال بافت مدرنیته هستید یا یک طراحی و بافت سنتی؟ 


کف خانه: کف در دکوراسیون داخلی خانه بسیار حائز اهمیت است، قبل از هر چیز کف خانه یتان را متناسب با رنگ و طرح خانه یتان ست کنید. 


اصول چیدمان دکوراسیون داخلی منزل

1- پیدا کردن نقطۀ کانونی منزل:

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکته در داشتن یک دکوراسیون داخلی خاص، پیدا کردن نقطه ی کانونی است. پس با دانستن یک سری اصول به راحتی می توانید نقطه ی کانونی منزلتان را بیابید. اما اول از هرچیز باید بدانیم که نقطه ی کانونی به چه معناست.

از نظر طراحان دکوراسیون داخلی، نقطه ی کانونی منزل مکانی است که بیشتر از هر نقطه ای از خانه در دید است و وسیله های اصلی باید در آنجا قرار گرفته شوند و مابقی وسایل دور آن چیده شود.

وسایل و اجزای یک بخش از خانه نباید برابر و یکسان باشد، زیرا خسته کننده خواهد شد به همین دلیل نقطه ی کانونی منزل از اهمیت بسیاری برخوردار است. به چند نکته ی زیر برای پیدا کردن نقطه ی کانونی توجه کنید:

نکته: نقطه ی کانونی، اصولا دارای پنجره و شومینه و فضایی دلباز و صمیمی است، اما اگر خانه ی شما شومینه ندارد، می توانید از تلویزیون استفاده کنید. تخت خواب نیز یک نقطه ی کانونی برای اتاق خواب به شمار می رود.

نکته: مابقی وسایل، مثل مبل ها را دور تلویزیون یا شومینه بچینید. وسایل و اثاثیه های دیگر را باید به گونه ای چیدمان کنید تا نقطه کانونی در محور مرکزی آنها قرار بگیرند.


2- تعادل در انتخاب وسایل چیدمان منزل:

 تعادل در چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی منزل یک اصل کاربردی و مهم است. تعادل در انتخاب مبلمان، رنگ، بافت، پرده و غیره.

برای پی بردن از مفهوم تعادل در دکوراسیون داخلی منزل به چند مثال زیر توجه کنید:

تعادل متقارن:

تعادل متقارن به این معنی است که نقطه ی کانونی (تلویزیون یا شومینه) در محور و اثاثیه های دیگر در دو طرف نقطه ی کانونی قرار میگیرند که هر دو طرف از وسیله های یکسان و همرنگ استفاده میشود، دقیقا به یک شکل و تقارن. این سبک بیشتر در طراحی خانه های کلاسیک استفاده میشود.


تعادل نامتقارن:

تعادل نامتقارن بر عکس تعادل متقارن قرار میگیرد. به این معنا که یک مبل بزرگ در یک طرف نقطه ی کانونی و دو مبل کوچک رو به روی مبل بزرگ قرار میگیرد که همه ی اینها از تعادل یک طیف رنگی برخوردار هستند.

نکته: طراحان دکوراسیون داخلی منزل پیشنهاد می کنند که یک یا دو عنصر را با رعایت تعادل متقارن و باقی عناصر را به روش تعادل نامتقارن در طراحی داخلی منزلتان به کار ببرید.

 نکته: توجه داشته باشید که  اگر در یک طرف بخشی از خانه یتان از وسایل زیادی استفاده کردید، برای ایجاد تعادل در دکوراسیون داخلی، طرف دیگر بخشی از فضا را خالی بگذارید.


3- استفاده از تنوع یک طیف رنگ:

استفاده از یک طیف رنگ در چیدمان منزل معجزه میکند. انسان ها به طور ذاتی عاشق هماهنگی ها هستند. هماهنگی در رنگ یک چیدمان بسیار زیبا خواهد شد.  با توجه به این موضوع می توانید تنوع در یک طیف رنگ را ریتم نیز بنامیم.

راهی که برای ایجاد ریتم می توانم معرفی کنیم توالی است. اما توالی چیست؟ برای مثال اگر عنصر مد نظرتان گلدان یا آویز است، چندین گلدان و آویز کوتاه و بلند را در کنار هم قرار دهید. برای مثال اگر تخت تان خاکستری است، میتوانید از یک کمد به رنگ خاکستری تیره تر و پرده ی سفید و فرش طوسی استفاده کنید و چند گلدان همرنگ و همشکل کوچک و بزرگ را در یک گوشه قرار دهید.

نکته: به یاد داشته باشد تنوع در طیف رنگ ها به این معناست که رنگ های نزدیک به هم را استفاده کنید و به هیچ عنوان به معنی به کاربردن بیش از حد یک رنگ و ست کردن زیاد نیست.


4- اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل:

نورپردازی یکی از مهم ترین نکات در دیزاین و دکوراسیون داخلی منزل است. نور کافی و مناسب اثاثیه و وسایل منزلتان را زیباتر به رخ میکشد و یک دکوراسیون داخلی شیک را ارائه میدهد.

نورپردازی منزل به سه بخش :محیطی، تاکیدی، وظیفه ای تقسیم می شوند.

محیطی:

نور محیطی همان نور معمولی که برای رفت و آمد و کار های روزمره از آن استفاده می شود که برای همه ی خانه ها طبیعی است.

تاکیدی:

نور تاکیدی جهت زیبا کردن قسمت و عناصری از خانه استفاده میشود. نور تاکیدی برای  به رخ کشیدن جلوه ای خاص تر مورد استفاده قرار میگیرد که شامل کناف سقف، سقف های کاذب، تابلو های نوری، نور های مخفی است.

وظیفه ای:

نور وظیفه ای برای قسمت های از خانه جهت مطالعه کردن، آشپزی کردن استفاده می شود که نور مناسب جهت کار کردن را ارائه دهد.


5- آویزان کردن اصولی تابلو ها:

تابلو های خاص و مناسب با سبک و دکوراسیون داخلی خانه بسیار شیک جلوه می کنند، اما باید به یاد داشت که حتی برای پیدا کردن جایگاه مناسب برای آویزان کردن تابلو ها نیز باید چند اصول را رعایت کنید:

نکته اول: تابلو ها را اصلا نزدیک به سقف و دور از تاج مبلمان نصب نکنید. از نظر اصولی، تابلوی نزدیک به مبلمان و تلویزیون، زیباتر جلوه میکند.

نکته دوم: به یاد داشته باشید در هنگام دکوراسیون داخلی منزل و چیدن اثاثیه ی خانه، تابلو ها را در جایی نصب کنید که نور کافی و مناسب داشته باشد تا زیبایی تابلو چند برابر شود.

نکته سوم: قاب تابلو در چیدمان بسیار نکته ای اساسی است. تابلو یی را انتخاب کنید که با سبک خانه ی شما هماهنگی داشته باشد. 


6- انتخاب یک پالت رنگی مناسب برای آشپزخانه:

چیدمان و دکوراسیون داخلی آشپزخانه به خودی خود نیازمند سلایق و خلاقیت خاص است و میتوان آن را جدا از حال، نشیمن و اتاق ها دانست.

همانطور که میدانید مهم ترین بخش آشپزخانه کابینت ها هستند که امروزه آشپزخانه های مدرن در طرح مینیمال، بیشترین طرفدار را دارند. از نظر اکثر کاربران و طراحان داخلی رنگ های خنثی برای کابینت های طرح مدرن زیباتر دیده می شوند. رنگ های خنثی، رنگی آرام و خاص هستند و به راحتی با هر رنگ دکوراسیونی ست میشوند.

نکته: به یاد داشته باشید وجود نور های مخفی در زیر کابینت ها، زیر هود، بر روی جزیره ی وسط آشپزخانه، در دکوراسیون داخلی آشپزخانه معجزه میکنند.


7- گیاهان طبیعی را فراموش نکنید:

گیاهان طبیعی یک از اصلی ترین نکات یک دیزاین زیبا است. چند گیاه سبز زیبا در یک خانه ی مینیمال و ساده فوق العاده می شود گیاهان و گلهای گوناگون با گلدان های یک شکل و یک رنگ را در یک گوشه از خانه و یا به صورت پراکنده در بین مبلمان قرار دهید و می بینید که دکوراسیون داخلی منزل شما زنده تر و با طراوت تر خواهد شد. چند اصل را در چیدمان با گل های طبیعی رعایت کنید:

نکته اول: قرار دادن یک گلدان بزرگ در کنار کاناپه از ایده های اصلی دیزاینر هاست و همچون یک ادویه در غذا برای منزلتان عمل میکند

نکته دوم: من فکر می کنم استفاده از گلهای مختلف دکوراسیون را جالب تر و جذاب تر می کند، پس از انواع مختلف گل ها استفاده کنید.


8- توجه اصولی به دیوارها:

دیوار ها یکی از مهم ترین بخش یک دکوراسیون داخلی شیک است. اما اکثر ایرانی ها به آن توجهی نشان نمی دهند و از امتحان کردن رنگ ها تردید دارند. اما به هیچ وجه نباید اهمیت رنگ ها را دست کم گرفت.

انتخاب رنگ های خنثی برای دیوار که با اثاثیه ی خانه همخوانی داشته باشد. بسیار حائز اهمیت است. اما اگر علاقه ای به رنگ کردن دیوار ها ندارید، میتوانید تنها پشت تلویزیون را در تفاوت با بقیه ی دیوار ها قرار دهید.

نکته: امروز بیشتر از آینه کاری یا سنگ مرمر برای پشت تلویزیون استفاده میکنند که بسیار لاکچری تر خاص تر است.


9- قرار گیری درست مبلمان:

مبلمان یک نقش اساسی و مهم را در یک دکوراسیون داخلی اصولی و خاص دارند. برای آشنایی با چیدمان درست مبلمان به چند نکته ی زیر توجه کنید:

نکته اول: از چسباندن مبل‌ها به دیوار خودداری کنید؛ زیرا هم ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کنند و هم روی دیوار رد می‌اندازند.

نکته دوم: مبل‌ها را به طور کامل روی فرش قرار ندهید؛ آنها را خارج از لبه‌های فرش بگذارید یا فقط 2 پایه جلویی را روی فرش قرار دهید.

نکته سوم: حضور یک مبل تک نفره در اتاق خوابتان الزامیست.

نکته چهارم: مبلمان ساده تنها مبلمانی هستند که هیچ‌گاه از مد نمی افتنو همیشه جایگاه خاص خود را در اثاثیه ی منزلتان خواهند داشت، اما می توانید برای تنوع از انواع نوع کوسن استفاده کنید.

نکته پنجم: وجود یک آباژور در نشیمن و در بین مبلمان معجزه میکند.


پیشنهاد می کنیم این مطلب جذاب هم از دست ندین : بهترین برند مبلمان ایرانی


10- اتاق خواب، مهم ترین جزء منزل شما:

اتاق خواب شما باید به گونه ای طراحی شده باشد که نه تنها با سلیقه ی شما همخوانی داشته باشد و آرامش و آسایش را نیز به شما هدیه کند، بلکه با دکوراسیون داخلی تمام منزل نیز همخوانی و هماهنگی داشته باشد. برای داشتن یک اتاق خواب راحت و زیبا به چند اصل زیر توجه کنید:

نکته اول: دیوار پشت تختخواب را با مصالح، رنگ یا کاغذ دیواری متفاوت، شاخص کنید.

نکته دوم: پرده اتاق خواب را تا جای ممکن ساده، نازک و سبک انتخاب کنید تا حس آرامش را به شما القا کند.

نکته سوم: تصویر محبوب‌تان را قاب کنید و در راستای دیدتان نسبت به تختخواب قرار دهید تا هنگام خوابیدن و بیدار شدن انرژی مثبت دریافت کنید.

نکته چهارم: فرش اتاق خواب‌تان را طوری قرار دهید که هنگام پایین آمدن از تخت، پاهای‌تان روی آن قرار گیرد.

نکته پنجم: حضور یک مبل تک در اتاق خواب می‌تواند فضای دنجی برای مطالعه یا گفت‌وگو با یکی از اعضای خانه یا یک دوست محسوب شود.

نکته ششم: تخت را طوری قرار دهید که پنجره در سمت چپ یا راست آن قرار گیرد.

نکته هفتم: به جای استفاده از میزهای پاتختی، از شلف‌های دیواری استفاده کنید که هم فضای کف را اشغال نمی‌کنند و هم از جذابیت بالایی برخوردارند.

نکته هشتم: رنگ‌های تند را برای اتاق خواب فراموش کنید و در عوض برای تنوع بخشیدن به فضا از طرح و الگو در کوسن‌ها و روتختی‌ها استفاده کنید.

نکته نهم: از نورپردازی بیش از اندازه سقف در اتاق خواب بپرهیزید.

نکته دهم: گلدان، گل روی میز پاتختی می‌تواند انرژی‌بخش‌ترین اتفاق اتاق خواب شما باشد.

نگارا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال (بزودی)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  1. بازتاب هاگل و گیاه آپارتمانی لوکس – 10 گل آپارتمانی لوکس و مجلل برای دکوراسیون خانه

  2. بازتاب هاانواع لوستر - متنوع ترین لوستر های زیبا و خاص متناسب با دکوراسیون منزل

  3. بازتاب هاتغییر دکوراسیون منزل برای عید - ایده تغییر دیزاین خانه برای سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: