تاپ تن شو

بهترین کتاب های تربیت فرزند (راهنمای والدین)

دسته بندی :کتاب و کتابشناسی ۱۷ آذر ۱۳۹۹ نگارا 344
کتاب های تربیت فرزندان

برای تربیت فرزند مان چه کتاب هایی را مطالعه کنیم؟ تا چه حدی با تربیت کودکانمان آشنا هستیم؟ برای یافتن کلید اینگونه سوالات تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا شیوه ی صحیح تربیت فرزندانمان را در اینگونه کتاب ها بیابیم.


شاید زیاد دیده باشیم که مادران بعد از 9 ماه انتظار و خوشحالی برای متولد شدن کودک بدنیا نیامده شان ناگهان پشیمانی، اضطراب و خستگی، جای هیجانات و شادی والدین را می‌گیرند. 

اما همه ی این مشکلات تنها یک دلیل دارند، آن هم نداشتن اطلاعات کافی برای یک تربیت و پرورش درست است. متاسفانه آنقدر که والدین نگران سیسمونی کودکان دلبندشان هستند نگران تربیت کودکانشان نیستند. اما جای نگرانی نیست، زیرا در زمینه ی تربیت کودکان کتاب های زیادی به چاپ رسیده اند، پس به هیچ عنوان کتاب های خوب را برای یک تربیت درست فراموش نکنید. با تاپ تن شو همراه باشید تا مثل همیشه شما را با بهترین های دنیا در همه ی زمینه ها آشنا کنیم. 


1- بهترین کتاب های تربیت فرزند | تربیت بدون فریاد

کتاب های تربیت فرزندان

نویسنده: هال ادوارد رانکل

والدین زیادی در دنیا هستند که تنها راه منع کردن فرزندانشان از چیزی را فقط در فریاد زدن می‌بینند اما این کتاب با ارائه ی شیوه های درست تربیت کودک و فرزندان به شما می آموزند چگونه کودکی عاقل و سالم را تربیت کنیم. این کتاب نوشته ی هال ادوارد رانکل است که به بیش از 11 زبان دنیا ترجمه شده است. نویسنده این کتاب را به چهار بخش تقسیم کرده است که به زبانی کاملا ساده و صمیمانه شما را به چگونگی رفتار با کودکانتان آشنا می‌کند.

2- کتابی که آرزو میکنید پدرو مادرتان خوانده باشد

کتاب های تربیت فرزندان

این کتاب به والدین می آموزد که اولین قدم در تربیت فرزند ایجاد ارتباط صمیمانه با فرزندان است. همچنین به والدین می‌گوید که چه چیزی مانع این ارتباط صمیمانه می‌شود.

مهم ترین نکته در ارتباط با کودکانمان حس حمایت دادن به آنهاست. کودکان بدون ایجاد رابطه ای که بتوانند به آن تکیه کنند هرگز نمی‌توانند احساس امنیت داشته باشند که روز به روز آنها را قوی تر کند. این کتاب برای تربیت فرزند را اصلا نادیده نگیرید و حتما یک بار هم که شده آن را بخوانید.

3- والدِ متفکر، کودکِ متفکر

کتاب های تربیت فرزندان

دکتر میرنا شر، استاد روانشناسی بیش از 30 سال در حوزه ی تعلیم و تربیت کودکان فعالیت داشته است. 

کتاب والد متفکر و کودک متفکر موفق به اخذ چندین جایزه شده است. این کتاب به ما می آموزد که چگونه نافرمانی ها، پرخاشگری ها و لجبازی کودکانمان را تبدیل به همدلی، همکاری و مشارکت کنیم. از این رو یکی از بهترین کتاب ها در حوزه ی تربیت فرزند و چگونگی شکل گیری یک ذهنیت صحیح به فرزند می باشد.

کتاب والدِ متفکر، کودکِ متفکر، به والدین یادآور می شود چگونه مشکلاتی که در روزمره برای کودکانشان به وجود می آید را با فهم و درایت و خونسردی پاسخ دهند. 

4- به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن

کتاب های تربیت فرزندان

در این کتاب روش های همدردی با کودکان از طریق احساسات آن ها بیان شده است. شاید تا بحال کودکانمان زیاد به ما فرصت آغاز این همدردی از طریق احساسات را داده اند، اما ما این فرصت را از دست داده ایم.

 موثر ترین راه برای ایجاد این ارتباط، گفتن و شنیدن است. ایجاد این ارتباط دو سویه است. کتاب تربیت فرزندان به بچه ها گفتن از بچه ها شنیدن، چگونگی ایجاد این ارتباط قوی را به والدین آموزش می‌دهد.

5- شادترین کودک محله | بهترین کتاب های تربیت فرزند:

کتاب های تربیت فرزندان

خواندن این کتاب را زمانی که کودک شما تنها 9 ماه دارد شروع کنید. 

با خواندن این کتاب می توانید از بوجود آمدن مشکلات با فرزندانتان جلوگیری کنید قدم به قدم به شما چگونگی رفتار با کودک دلبندتان را آموزش می‌دهد. اما حتی اگر دیرتر شروع به خواندن کنید باز هم جای نگرانی نیست و همچنان می توانید تاثیرات آن را بر رفتار های فرزندتان ببینید. 

بسیاری از کاربران گفته اند خواندن این کتاب حتی در ارتباط با همسایه پدر و مادر و رئیسشان تاثیر گذار بوده است. 

6- منِ دیگرِ ما | بهترین کتاب های تربیت فرزند 

کتاب تربیت فرزند

شعار کتاب من دیگر ما این است که کودکمان از ما جدا نیست بلکه خود ماست اما در ابعاد کوچک تر. 

کتاب من دیگر ما، مجموعه‌ای تربیتی است. این کتاب هفت جلد دارد که در هر کدام از آن‌ها به یکی از مسائل مهم تربیتی مانند نقش محبت، آزادی، بازی کردن، تلویزیون دیدن و بازی‌های رایانه‌ای پرداخته است. 

جلد اول من دیگر ما، در مورد مهارت‌های تربیت فرزند در دنیای امروز است. محسن عباسی ولدی در این کتاب، با زبان ساده و بیانی روشن، دیدگاه‌های تربیتی دینی بر کودکان و نوجوانان را مطرح کرده و با مثال و داستان‌هایی که در مطلب آورده است، محبوبیت کتاب را بیشتر کرده است. 

7- کودک، خانواده، انسان | بهترین کتاب های تربیت فرزند

کتاب های تربیت فرزندان

این کتاب در مورد تجربیات دو مادر است که 5 سال را در دوره های تربیت و تعلیم فرزندان گذرانده اند، تا با بهترین روش کودکانشان را تربیت کنند. آنها به زبانی ساده تجربیات حاصل 5 سال از کار گروهی خود را در این کتاب گردآوری کرده اند. کودک، خانواده، انسان به این موضوع تاکید دارد که هرچقدر بیشتر احساسات کودکانمان را درک کنیم، آنها نیز بهتر احساساتشان را درک می‌کنند و می‌پذیرند و بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. 

8- کلید های تربیتی کودکان و نوجوانان | بهترین کتاب های تربیت فرزند

کتاب های تربیت کودکان

این کتاب با استفاده از روش های علمی، اما با زبانی ساده و بیانی روشن برای برخورد با فرزندان، می‌تواند یکی از بهترین کتاب ها در زمینه ی راهنمای والدین باشد.

کتاب کلید های تربیتی کودکان و نوجوانان شامل موضوعاتی همچون:

• تفاوت های رفتاری کودکان

• تصحیح رفتار های نادرست کودکان

• نحوه ی برخورد با نافرمانی های کودکان

• بررسی رفتار های روزانه ی کودکان همچون تغذیه و خواب می‌شود.

9- خطا های تربیتی والدین | بهترین کتاب های تربیتی کودکان :

کتاب تربیت کودک

کتاب «خطاهای تربیتی والدین» نوشته‌ی «سید مسعود راد» است. در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «ما والدین، باید اشتباهات و خطاهای تربیتی خود را جدی بگیریم. زیرا هر اشتباه و خطای تربیتی باعث می‌شود تا مجبور شویم تن به اشتباهات بیشتری داده و ظرف مدت کوتاهی، دچار کلاف سر در گمی از خطاها و اشتباهات شویم که بیرون آمدن از آن‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود.

جالب این است که برخی از والدین تعدادی از این خطاها را به صورت یک روش تربیتی درست، پذیرفته و به کار می‌برند. که در این صورت تصدیق می‌کنید، که این اندیشه تا چه اندازه مخرب و خطرناک خواهد بود. علت اصلی این مسئله این است که ما نسبت به خطاهای تربیتی آگاهی و شناخت کافی نداریم. کتاب خطاهای تربیتی والدین اولین جلد از مجموعه والدین و ترییت می‌باشد که با روشی ساده، علمی و خلاقانه این خطاها را به ما معرفی می‌کند.»

10- مادر کافی | بهترین کتاب های تربیت فرزند

کتاب های تربیت کودکان

جو فراست، راه حل همه ی اضطراب های ناشی از رفتار و تربیت کودکان را می داند. متدهای ساده اما کاربردی فراست در این کتاب، راهکار درک و حل تمامی مشکلات مربوط به کودکان (غذا خوردن، حمام رفتن، زمان خواب، شب ادراری، انجام تکالیف، رقابت های حسادت آمیز، رفتارهای پرخاشگرانه و بسیاری چیزهای دیگر) را برای والدین فراهم می آورد.

در زمانه ای که پدرها و مادرها با انواع و اقسام مشکلات روز افزون رو به رو هستند و خیلی از اوقات مجبورند به فرمان های کودکان شان گوش فرا دهند، کتاب مادر کافی با ارائه ی راهکارهایی پایه ای و رفتار شناسانه می تواند نظم و هماهنگی را به خانه ی مخاطبین خود بازگرداند. به همین دلیل این کتاب یکی از بهترین کتاب های تربیت فرزند و تعلیم و تربیت آنها است.

نگارا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال (بزودی)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: