تاپ تن شو

بهترین رمان های تاریخی دنیا – 10 رمان برتر تاریخی جهان

دسته بندی :کتاب و کتابشناسی ۱۳ آذر ۱۳۹۹ نگارا 607

 بهترین رمان های تاریخی که جایگاه بالایی را در دنیای کتاب و کتابخوانی بدست آورده اند، برای شما جمع آوری و در این مقاله جای داده ایم پس تاپ تن شو تا انتهای مطلب همراه باشید.


فرهنگ و فرهیختگی یک جامعه بستگی به میزان مطالعه ی آن جامعه دارد. کتاب ها به خودی خود می توانند یک جامعه ی عقب افتاده را به جامعه ای روشن فکر با درجه فرهنگ بالا تبدیل کنند. چه بهتر که کتاب ها تاریخی باشند!


کتاب ها و رمان های تاریخی بهترین درس عبرت و تجربه هر فردی می‌توانند باشند. رمان ها و کتاب های تاریخی به ما اجازه زندگی در هر عصر و دوره ای که بخواهیم را می‌دهند. می‌توانیم با یک کتاب تاریخی به دوره ی رنسانس برویم یا زمان کوروش کبیر یا زمان هایی بسیار دورتر.ما امروز کتاب هایی رو برای شما گردآوری کرده ایم که نه تنها میزان دانش تاریخی شما را از آنچه که هست بالاتر می‌برد، بلکه از خواندن این کتاب ها بسیار لذت می‌برید و به هیچ عنوان یک بار خواندنشان شما را راضی نمی‌کند، پس با این مطلب تا انتها با ما همراه باشید.


1- سینوهه | بهترین رمان های تاریخی

بهترین رمان های تاریخی

نویسنده: میکا والتاری

سینوهه نام یک رمان تاریخی در سبک زندگی نامه است که به قلم میکا والتاری نویسندهٔ فنلاندی در سال ۱۹۴۵ نگاشته شده است. این کتاب که مهمترین اثر این نویسنده است.

موضوع: رمان شگفت انگیز سینوهه در مورد زندگی نامه ی پزشک مخصوص فرعون است این کتاب ما را به 3300 سال پیش می برد. این رمان نه تنها ما را با سرگذشت سینوهه آشنا می‌کند، بلکه به درستی زندگی مردم در آن ایام را به رخ می‌کشد. نویسنده چنان با مهارت به نگارش این کتاب پرداخته است که در هنگام مطالعه ی آن درست به مانند تماشای یک فیلم هستید. این رمان شما را به سفری خیال انگیز می‌برد که هرگز از یاد نخواهید برد. سینوهه که یک پزشک جوان و خوش سیمای هست، دل به زنی زیبا و حیله گر می سپارد و این عشق مسیر زندگی او را عوض می‌کند.

چکیده ای از کتاب سینوهه: در آن روزها، در شهر تبس تحصیلات عالی در دست‌هاى کاهنان آمون بود و امکان نداشت بدون مجوز آن‌ها براى به دست آوردن منصب‌هاى مهم تحصیل کرد. همان‌طور که همه مى‌دانند بیمارستان، گورستان و مدرسه‌هاى دینى براى کاهنان در رده‌هاى بالا سال‌هاى طولانى در درون حصارهاى معبد قرار داشتند. اینکه دانشکده‌هاى ریاضیات و نجوم باید تحت حاکمیت کاهنان باشد، قابل فهم بود. اما هنگامى که دوره‌هاى بازرگانى و قضایى طى مى‌شدند، سوءظن‌هایى در اذهان طبقات تحصیل کرده هوشیارتر پیدا شد که کاهنان در موضوعاتی که به فرعون و اداره اخذ مالیات مربوط مى‌شد، دخالت مى‌کردند.

به راستی هیچ ابتکار عمل تازه‌اى در عضویت در طبقات وکلاء و بازرگانان ضرورى نبود، اما چون معبد آمون حداقل یک پنجم سرزمین مصر را تحت حاکمیت خود داشت و به طور طبیعی تجارت آن را هم کنترل مى‌کرد، آن‌هایى که مى‌خواستند بازرگانانی در سطح بالا شوند یا وارد دستگاه حکومتی شوند، متوجه شدند که عاقلانه این است که در پایین‌ترین درجه کاهنی تحصیل کرده و صلاحیت پیدا کنند تا خودشان را به‌عنوان بندگان مؤمن آمون به اثبات برسانند.

2- ملکه ی سرخ پوش | بهترین رمان های تاریخی

بهترین رمان های تاریخی

نویسنده: فیلیپا گریگوری

ملکه سرخ پوش رمانی است از فیلیپا گریگوری، نویسنده‌ی انگلیسی که از سال 1987 شروع به نویسندگی کرده است. گریگوری را “ملکه داستان های تاریخی انگلیس” می دانند.

موضوع: رمان ملکه سرخ پوش درباره زنی است به نام مارگارت بیوفورت از خاندان لنکستر هنگامی که هنوز نوجوانی بیش نیست با ازدواجی بدون عشق به سرزمین دور افتاده ویلز فرستاده می‌شود.

او دوازده ساله بود که با مردی به نام ادموند تودور از خانواده سلطنتی ازدواج ‌کرد. ادموند تودور مدت کوتاهی بعد از ازدواج بر اثر بیماری طاعون درگذشت. حاصل این ازدواج پسری بود به نام هنری که مارگارت مدعی تاج و تخت انگلستان برای او بود و در این مسیر با سختی های زیادی مواجه شد تا سرانجام با وجود اتفاقاتی گوناگون که گاه از اختیار او خارج هستند سرانجام به باور خود جامه عمل میپوشاند و هنری تودور را به تخت سلطنت می نشاند.

چکیده ای از کتاب ملکه ی سرخ پوش: زمین‌های مربوط به مهریه ام را به من برگرداندند و من شروع کردم به جمع‌آوری اطلاعات درباره آن‌ها و مباشران را خواستم تا درباره سودهایی که می‌شد از آن‌ها به دست آورد به من توضیح دهند. حداقل شوهرم صمیمانه و سخاوتمندانه آن‌ها را حفظ کرده بود. اگر رهبر مردم نبود، اربابی خوب بود. اگر قهرمان نبود، لرد انگلیسی خوبی بود. من در مقام همسر، مانند آن دوروکس که برای شوهرش ویلیام هربرت عزاداری کرده بود، برای او غصه نخوردم و سوگواری نکردم.

3- دختری با گوشواره ی مروارید | بهترین رمان های تاریخی :

بهترین رمان های تاریخی

نویسنده: تریسی شوالیه

دختری با گوشواره های مروارید اثر یک نقاش بزرگ به نام یوهانس ورمر بوده است که یک نویسنده ی مهار به اسم تریسی شوالیه با الهام از این نقاشی این کتاب زیبا را خلق کرده است.رمان دختری با گوشواره مروارید به بیش از 38 زبان ترجمه شده است و 5 میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است.

موضوع: کتاب های زیادی در دنیا نوشته شده اند اما بسیار اندک است کتاب هایی که رد پای خود را در هزاران سال همچنان باقی بگذارند کتاب دختری با گوشواره های مروارید یکی از بهترین کتاب های دنیا در تمامی دوران ها بوده است و خواهد بود. این رمان درمورد زندگی شخصی نقاش است.

کتاب دختری با گوشواره های مروارید از زبان خدمتکاری به نام گرت تعریف شده است. خدمتکاری که به دلیل وضعیت بد مالی خانواده اش مجبور به کار در خانه ی آقای ورمر می‌شود. گرت یک دختر مذهبیست که حس ناخوشایندی برای کار کردن در خانه ی کاتولیک ها دارد، اما بعد از مدتی گرت می‌تواند توجه یوهانس ورمر را به خودش جلب کند و اجازه ی تمیز کردن کارگاه نقاشی وی را بگیرد….

چکیده ای از کتاب دختری با گوشواره های مرواریدی: نگاهش با نگاه من گره خورد. نمی‌توانستم به چیزی جز اینکه خاکستری چشمانش به رنگ درون یک صدف است، فکر کنم.

به نظر می رسید منتظر چیزی است. چهره ام از ترس این که نتوانم آنچه را که اومی خواست ارائه کنم در هم رفت.

به نرمی گفت:”گرت.” تنها چیزی که لازم بود بگوید همین بود. چشمانم از اشک هایی که فرو نریخت،پر شد .حالامی دانستم.

“بله،حرکت نکن.”

او می خواست تابلویی از من بکشد.

4- دزیره | بهترین رمان های تاریخی :

بهترین رمان های تاریخی

نویسنده: آن ماری سلینکو

سلیکو در سال 1914 وین اتریش چشم به جهان گشود. او خبرنگار و نویسنده ی سیاسی مجله ای فرانسوی بود. او کتاب دزیره را در سال 1952 به چاپ رسانید. یکی از بهترین مترجمان این کتاب ایرج پزشکزاد است.

موضوع: به جرات یکی از بهترین کتاب های تاریخ دنیا است. این کتاب در مورد دختر آقای فرانسیس کلاری، تاجر ابریشم است که عشقی پنهانی به ناپلئون بناپارت دارد، سپس تبدیل به ملکه ی سوئد می‌شود. این کتاب بعد از نوشته شدن به سرعت محبوبیت خود را در جهان بدست آورد. ‌تنها یکبار خواندن این رمان تاریخی جذاب کافی نیست.

چکیده ای از کتاب: دزیره قصه عشق است. عشق دختری نوجوان به ژنرالی گمنام و نام آشنا که با رخش روزگار و به لطف دست های ناپیدای تقدیر برجسته ترین و ماندگارترین چهره تاریخ سده های اخیر جهان می شود و نامی آشنا می یابد، ناپلئون بناپارت.

5- جنگ و صلح | بهترین رمان های تاریخی :

بهترین رمان تاریخی

نویسنده: لئو تولستوی

لئو تولستوی کتاب جنگ و صلح را در سال ۱۸۶۹ میلادی نوشت. این کتاب یکی از بزرگترین آثار ادبیات روسی و از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات جهان به شمار می رود.

موضوع: رمان «جنگ و صلح» اثری کلاسیک است که براساس یک خط داستانی مشخص پیش می‌رود. داستان در دوره‌ جنگ بین روسیه تزاری و فرانسه، به رهبری ناپلئون بناپارت، می‌گذرد و رویدادهایی چون حمله ناپلئون به روسیه، عقب‌نشینی ارتش روسیه، آتش‌سوزی مسکو و سرانجام شکست لشکر ناپلئون به تفصیل روایت می‌شوند.

تولستوی در این کتاب هم‌پای رویدادهای تاریخی به نوشتن داستان زندگی خصوصی خانواده‌های اشراف مسکو و پترزبورگ می‌پردازد و از روستائیان، موژیک‌ها و همه مردمان عادی نیز سخن می‌گوید. «جنگ و صلح» نه تنها زندگی روسیه را در یک دوره خاص ( از ۱۸۰۵ تا ۱۸۱۲) به تصویر می‌کشد بلکه  تصویر کاملی از زندگی بشری به دست می‌دهد

چکیده ای از کتاب جنگ و صلح: انسان برای سعادت خلق شده است.

و خوشبختی در وجود او نهفته. و خارج از او نیست.

خوشبختی در ارضای نیازهای طبیعی و بشری است

و تمام بدبختی ها، نه از کمبود ضروریات، بلکه از زیادی آن سرچشمه می گیرد.

6- تالار گرگ | بهترین رمان های تاریخی

کتاب رمان تاریخی

نویسنده: هیلاری منتل

کتاب داستانی تاریخی اثر نویسنده انگلیسی، هیلاری منتل است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.

موضوع: این کتاب بخشی از بخش های سه گانه است که بخش دوم آن در سال 2012 منتشر شد، اما بخش سوم آن هنوز منتشر نشده است. کتاب تالار گرگ‌ها در دوره تاریخی بسیار پر افت و خیز و حساسی در انگلستان اتفاق می‌افتد. اگر نسل هنری هشتم ادامه پیدا نکند، کشور در جنگ‌های داخلی از بین می‌رود. شاه می‌خواهد ازدواج خود با ملکه را بعد از بیست سال خاتمه بدهد و با آن بولین ازدواج کند.

پاپ و اکثریت اروپا مخالف این موضوع هستند. در این میان نقش تامس کرامول این است که به شاه کمک کند بر این مخالفت‌ها برتری بیابد. او رفته رفته به جایگاه قدرتمندترین فرد در وزارت هنری هشتم دست می‌یابد و شاهد تمام نقاط عطف در تاریخ انگلستان است.

چکیده ای از کتاب تالار گرگ: خیلی زود به جایی رسید که باید پولی به دست می‌آورد. می‌توانست در حاشیه‌ی رودخانه کاری پیدا کند. اما از این واهمه داشت که اگر دیده شود، والتر به کمک آدم‌هایی که برای یک نوشیدنی، دست به هر کاری می‌زنند، پیدایش کند. راهی که اول به ذهن‌اش رسید، پنهان شدن توی یکی از قایق‌هایی بود که از دو بندر تیلبری و پارکینگ سفر خود را آغاز می‌کردند. بعد پشیمان شد و با خود گفت فرانسه کشوری است که در آن جنگ پیدا می‌شود. با چند نفری که حرف زد با بیگانگان خیلی زود أخت می‌شد، همین عقیده را داشتند. بنابراین بندر دوور از همه بهتر است، راه افتاد.

7- آیوانهو :

کتاب رمان تاریخی

نویسنده: سر والتر اسکات

آیوانهو نام داستانی است که به دست سر والتر اسکات نویسندهٔ اسکاتلندی نوشته شده است. این کتاب یکی از آثار نامیِ ادبی جهان است.

موضوع: این رمان مربوط به شوالیه ای به اسم آیوانهو است که به سبب عشقی که به دختری به اسم رونا دارد. پدرش او را به سرزمین های دور تبعید می‌کند. پس آیوانهو می‌رود که در جنگ های صلیبی شاه ریچارد به او خدمت کند، اما در آنجا با دختری شوالیه که به جرم جادوگری دستگیر شده آشنا می‌شود و او را از سوختن در آتش میرهاند.

چکیده ای از کتاب رمان آیوانهو:

8- شکست ناپذیر

کتاب رمان تاریخی

نویسنده: لورا هیلدنبراند

هیلدبراند یک نویسنده ی موفق آمریکایی است که رمان شکست ناپذیر او بیش از 13 میلیون نسخه به فروش رفته است.

موضوع: کتاب زندگی نامه ی یک خلبان نیروی هوایی جنگ جهانی دوم است. هنگامی که بمب افکن نیروی هوایی ارتش او به اقیانوس آرام سقوط می‌کند. او تنها کسی است که زنده میماند. جلو روی او هزاران کیلومتر اقیانوس آرام، کوسه ها، گرسنگی و هواپیما های دشمن قراردارد. 47 روز تمام را برای زنده ماندن جنگید و بعد از آن توسط ژاپن اسیر شد….

9- کنیز ملکه ی مصر

کتاب رمان تاریخی

نویسنده: میکل پیراموی

پیراموی یک نویسنده ی فرانسوی است که برای نوشتن این رمان بیش از 4 سال در مصر برای جمع آوری اطلاعات، زندگی کرد. این رمان جزء بهترین رمان های جهان قرار گرفت.

موضوع: داستان در قالب اول شخص روایت می‌شود و به طور موازی زندگی چند شخصیت را پوشش می‌دهد. شرمیون با بیان زندگی خود در جایگاه یک کنیز پرده از اسرار جالب توجه خانمش کلئوپاترا ملکه شهیر مصر برمی‌دارد. شخصیت‌های اصلی این رمان تاریخی به ترتیب کلئوپاترا، شرمیون، کال، آنتوان، ژولیوس سزار و بطلمیوس نام دارند.

بعد از مرگ پادشاه نی‌زن، کلئوپاترا مجبور به ازدواج با برادر خود می‌شود، اما از آنجا که ملکه دلباخته آنتوان جوان است، سعی می‌کند تا با کمک کنیز خود شرمیون، برای برادر و همسرش مشکلاتی ایجاد کند. نقطه اوج این رمان تاریخی بعد از مرگ سزار و آشفتگی سیاسی اتفاق می یافت.

چکیده ای از کتاب کنیز ملکه ی مصر:

فراموش کردن نیکی و زیر پا گذاشتن حق دوستی از خصایص مردان سیاسی است. نظریه مردان سیاسی این است که در سیاست باید مطیع مقتضیات زمان حال بود و هر گونه حق دوستی و خویشاوندی را برای منافع سیاسی موجود زیر پا گذاشت.

10- بهترین رمان های تاریخی | کشتن مرغ مینا :

رمان تاریخی

نویسنده: هارپر لی

رمانی نوشته هارپر لی نویسنده ی آمریکایی، در سال ۱۹۶۰ میلادی است.

موضوع: رمان کشتن مرغ مقلد از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفید پوستی به نام اتیکاس فینچ است، که دفاع از جوان سیاه پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفید پوست در شهر کوچکی به نام مِیکوم، آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و شجاع و پدری مهربان و دوست داشتنی است. او با قدرت و بی باکی از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند.

چکیده ای از کتاب کشتن مرغ مینا: تا زمانی که مسائل را از نقطه نظر کسی نبینی، آن شخص را به طور کامل درک نکرده ایی،

باید که به زیر پوستش بروی و به همراه آن قدم برداری.

نگارا

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال (بزودی)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: